RS Prussia Salesman sample, czyli miniaturowe próbki wazonów

Czy wiecie co to takiego “salesman sample”?
Wiele egzemplarzy porcelany śląskiej produkowano z myślą
o eksporcie, dotyczy to między innymi całej serii RS Prussia, którą sprzedawano na rynkach anglosaskich. Dystrybutor tych wyrobów musiał jednak najpierw zainteresować nimi potencjalnych nabywców, to jest właścicieli sklepów z porcelaną i galanterią stołową. Taki właśnie salesman, czyli po prostu sprzedawca podróżował z walizeczką próbek, niczym współczesne dystrybutorki kosmetyków 😉
W walizce miał miniaturowe wersje wazonów, dzięki którym mógł potencjalnym klientom zaprezentować możliwości zakładu oraz fasony i dekoracje najnowszych wyrobów.
Dziś próbki te są poszukiwane przez kolekcjonerów na całym świecie i mimo swoich mikro wymiarów (9-12 cm) osiągają dobre wyniki na aukcjach. Oczywiście dużo zależy też od tematyki dekoracji, w przypadku RS Prussi do najbardziej poszukiwanych należą próbki z kalkami kopiującymi znane dzieła sztuki oraz z portretami egzotycznych zwierząt (do wyników aukcyjnych trzeba dodać 20% młotkowego). Wiele “salesman sample” nie posiada sygnatury, co jest dość oczywiste, jeśli bierzemy pod uwagę kontekst – zarówno sprzedawca, jak i potencjalny kupujący wiedzieli, o jakich wyrobach mowa 😏 Jesteśmy bardzo dumni z dzisiejszej zdobyczy – udało nam się upolować miniaturkę wazonika z rzadko spotykaną kalką przedstawiającą koronniki szare 🤠 (ostatnie zdjęcie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *